Zacznijmy od zdefiniowania pojęcia dom inteligentny. W skrócie – jest to możliwość sterowania wszystkimi urządzeniami elektronicznymi w domu za pomocą aplikacji. Co to oznacza w rzeczywistości?
Czym jest SmartHome?
Smart Home pozwala nam na zdalne sterowanie oświetleniem w domu, sterowanie bramą czy chociażby elektroniczną lodówką. Jest to bardzo nowoczesne i praktyczne rozwiązanie. Patrząc holistycznie, możemy całkowicie zdalnie kontrolować wszystko, co dzieje się w naszym domu. Według badań przeprowadzonych przez Somfy Polska, co trzecie polskie gospodarstwo zawiera elementy uznawane za Smart Home, a 66% ankietowanych opowiada się, że mimo braku oprogramowania domu inteligentnego wyraża chęć nabycia takich przedmiotów. Czy jest to rozwiązanie intratne, opłacalne? Jest to kwestia dyskusyjna. Przede wszystkim nie każdemu rozwiązanie to jest przydatne. Zwolennicy tradycji na pewno nie będą skuszeni takim wyborem. Warto wspomnieć o cenie wyposażenia się w taki system, która wynosi w zależności od ilości i jakości posiadanych urządzeń od 5 do 7 tysięcy złotych, z kolei w wypadku wielu cennych urządzeń zaopatrzonych w funkcje Smart Home możemy mówić o cenie przekraczającej 10 tys. złotych. Minimalne wynagrodzenie krajowe w Polsce wynosi 3010 zł, co nawet nie stanowi jednej trzeciej ceny, jaką musielibyśmy przygotować na zakup domu inteligentnego.
Jakie przedmioty domowe mogą być wyposażone w funkcję Smart Home?
Są to wszystkie urządzenia elektroniczne, jakie możemy sobie wyobrazić. Mikrofalówki, bramy do garażu, radia, komputery i monitory, a nawet drzwi! Dom inteligentny otwiera przed nami masę możliwości i sposobów na organizowanie swojego życia, szczególnie w ciągle rozwijających się standardach i realiach. Wartym poruszenia jest fakt bezpieczeństwa posiadania Smart Home. Niestety z uwagi na to, że wszystko odbywa się elektronicznie, oprogramowanie te jest podatne na ataki hackerskie, które, choć w Polsce nie są zbyt powszechne, to już za granicą, a w szczególności w Stanach Zjednoczonych, stoją na porządku dziennym. Przykładowo w serialu „Mr. Robot” wyreżyserowanym przez Sama Esmaila, występuje scena w której grupa hackerów przejmuje sterowanie oświetleniem w domu, ale nie tylko, ponieważ otrzymują oni dostęp do każdego urządzenia, które jest zaopatrzone w ten system. Jak wynika z raportu Synack, do szesnastu popularnych produktów z tego segmentu udało złamać się zabezpieczenia w mniej niż trzydzieści minut. Jest to zatem dalej mało zbadana i niebezpieczna forma inwestycji w wygodę.
Czy warto?
Reasumując, Smart House może być całkiem innowacyjną i ciekawą możliwością dla osób zamożnych, chcących wprowadzić znaczące zmiany w jakość życia codziennego, jednak dalej jest to dość niebezpieczna i mało opłacalna (z uwagi na koszty) inwestycja.