Internet bezprzewodowy to dzisiaj w zasadzie standard. W wielu miejscach mamy dostęp do darmowego wifi, a także w domu w domu korzystamy z zalet łączenie się bez konieczności podpinania kabla. Nie każde urządzenie zresztą ma taką możliwość, by taki kabel podłączyć. Inaczej jednak będziemy łączyć się z routerem za pośrednictwem telefonu, a inaczej za pośrednictwem komputera. W wpisie tym skupimy się na tym jak połączyć się z routerem za pomocą najpopularniejszych urządzeń (sprzęt z Androidem lub IOS, komputer).

Jak połączyć się z routerem za pomocą telefonu ?

Jeśli chcemy skorzystać połączyć się z siecią wifi za pośrednictwem telefonu przede wszystkim musimy włączyć sama opcję sieci wi-fi w naszym telefonie. W obu najpopularniejszych systemach (Android i IOS) wystarczy rozwianą dolną roletę (w przypadku IOS), i górną roletę (w przypadku Androida). Zrobimy to z poziomu dowolnego widoku w telefonie, ale przy wyłączonych innych aplikacjach przesuwając palcem w odpowiednim kierunku z góry na dół (Android) lub z dołu do góry (IOS). Następnie klikamy symbol sieci wifi i możemy już zacząć łączenie się z dostępnymi sieciami. W obu systemach najłatwiej z tego widoku przejść do wyboru sieci przytrzymując symbol ,,wifi”, następnie wystarczy wybrać interesującą nas sieć z listy i jeśli to konieczne wpisać hasło. W przypadku, gdy łączymy się z siecią niezabezpieczaną zalecane jest niekorzystanie z aplikacji wrażliwych (np. bankowych), gdyż nasze dane nie są w pełni bezpieczne.

Jak połączyć się routerem za pomocą komputera?

W większości popularnych systemów komputerów znajdziemy symbol sieci bezprzewodowej na pasku stanu w okolicach zegara. Wystarczy na niego kliknąć i wybrać z listy interesującą nas sieć i kliknąć ,,połącz”. W przypadku jeśli wymagane jest hasło, trzeba będzie je także podać. Podobnie jak w przypadku telefonów zalecane jest niekorzystanie z wrażliwych stron (np. stron banków) z uwagi na niebezpieczeństwo wykradzenia danych.

Ponadto z poziomu komputera i przeglądarki najłatwiej połączyć się z stroną konfiguracyjną routera. Wystarczy, że w pasku adresu wpiszemy jego adres IP (zazwyczaj 192.168.1.1) i naciśniemy enter. Zostaniemy przeniesieni na stronę logowania i zapytani o hasło. Domyślne hasło znajdziemy z reguły na samym urządzeniu. Zawsze można też sprawdzić standardowe w sieci uwierzytelnianie w postaci loginu admin i hasła admin1 . Po zalogowaniu do ustawień routera będziemy mogli zmienić m.in. nazwę sieci, jej hasło a także sprawdzić jakie urządzenia są do sieci podłączone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj