Dzięki dobremu programowi kadrowemu zarządzanie zasobami ludzkimi będzie prostsze i efektywniejsze. Wiele czynności będzie można zautomatyzować, a w dokumentacji zapanuje porządek. Jednak programów tego rodzaju jest na rynku dużo, więc przed zakupem należałoby się zastanowić, który z nich najpełniej odpowiada potrzebom przedsiębiorstwa.

Przed wyborem oprogramowania należy przeprowadzić dokładny audyt w firmie. Dzięki temu łatwiej sprecyzować dokładne oczekiwania. Są pewne funkcje, które posiada każde takie narzędzie, ale nie musimy ograniczać się do podstawowych opcji. Mając świadomość potrzeb, możemy postawić na program maksymalnie ułatwiający nam wykonywanie codziennych czynności. To ogromna oszczędność czasu i duża wygoda.

Kompleksowe wsparcie w pracy

Idealny program kadrowy będzie nas wspierać każdego dnia. Pomoże nam w zarządzaniu zasobami ludzkimi od chwili przyjęcia do firmy nowego pracownika, przez cały okres zatrudnienia aż do momentu jego odejścia z pracy. Dobrze, żeby program pozwalał na elektroniczną ewidencję czasu pracy, intuicyjne rozliczanie pracy, z uwzględnieniem zwolnień lekarskich, urlopów i delegacji. Musi też pozwalać na naliczanie i przechowywanie deklaracji ZUS i rozliczeń PIT. Łatwiej przygotujemy rozliczenia, zestawienia i inne dokumenty.

Chociaż podstawową kwestią, na jaką spojrzymy, jest funkcjonalność oprogramowania, to musimy pamiętać również o tym, że korzystanie z niego ma być wygodne. Ważny jest interfejs i intuicyjność, a więc prosta obsługa. Więcej na temat oprogramowania spełniającego te wymagania, znaleźć można na stronie https://www.enova.pl/.

Podstawowe funkcje, jakie program musi mieć

Podczas audytu najpewniej sporządzimy długą listę tego, co nasz program musi uwzględniać. Jednak jak wspomnieliśmy wcześniej, jest też wiele funkcji, które są podstawą i oprogramowanie musi je posiadać. Przede wszystkim musi być zgodne z aktualnymi przepisami prawa pracy. Dostawca oprogramowania powinien zawsze na czas dostarczać odpowiednie aktualizacje, dzięki czemu nasze dokumenty będą zawsze prawidłowo sporządzone, a my nie będziemy musieli poświęcać czasu na ciągłe śledzenie przepisów.

Biorąc pod uwagę to, że praca zdalna stała się powszechna i dotyczy szerokiej grupy pracowników, warto wybierać do firmy programy pozwalających na pracę w chmurze, dotyczy to także programu kadrowego. E-dokumentacja pracowników to łatwy dostęp do potrzebnych informacji z każdego miejsca i o dowolnej porze.

Dużym usprawnieniem w firmie będzie portal pracowniczy. Jest to szczególnie polecane dla firm średnich i dużych. Jeżeli nasze oprogramowanie taką opcję będzie posiadać, to możemy zaoszczędzić mnóstwo czasu, a komunikacja między działem HR i innymi pracownikami będzie sprawna. Pracownik ma dostęp do swoich danych, umów, grafików, może wypełniać wnioski o urlop i inne podstawowe dokumenty. Doceni to również dział HR, do którego wnioski i dokumenty spływają od razu, kiedy pracownik takowe wypełni. Może też łatwo zweryfikować poprawność danych i je zaktualizować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj