W ostatnich latach można było zauważyć duży wzrost popularności drewna jako materiału budowlanego. Jednak czy zastanawiałeś się, dlaczego tak jest?

Dlaczego warto budować z drewna?

Drewno jest materiałem budowlanym, którego jest dużo, jest stosunkowo tanie, jest przyjazne dla środowiska, jest piękne, jest bardzo wytrzymałe, jest elastyczne i można go używać do budowy każdej konstrukcji. Chociaż technologia budowy, jakim jest dom szkieletowy drewniany jest najczęściej stosowana w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i krajach skandynawskich, to mimo wszystko w Polsce popularność takich konstrukcji rośnie w zastraszającym tempie. Oto kilka powodów, dlaczego tak się dzieje:

Drewno odznacza się niską emisyjnością

Prawda jest taka, że żaden inny materiał budowlany nie może być nazwany całkowicie naturalnym, ponieważ każdy z nich musi być w jakiś sposób wyprodukowany. Natomiast, drewno wyrasta prosto z ziemi i nie są potrzebne żadne procesy produkcyjne, podczas których marnowana jest woda oraz energia elektryczna, żeby stworzyć dom drewniany. Dlatego właśnie drewno jest niskoemisyjne. Pozyskiwane w naturalny sposób, nie zużywa (albo zużywa znacznie mniej) energii napędzanej paliwem kopalnym.

Drewno nie uwalnia dwutlenku węgla do atmosfery

Można śmiało powiedzieć, że drewno jest jedynym materiałem budowlanym, który nie uwalnia dwutlenku węgla do atmosfery. Produkcja cementu do budynków betonowych odpowiada za około 6% światowej emisji dwutlenku węgla. Co ciekawe, drewno posiada wrodzoną zdolność do magazynowania węgla. Tak długo, jak budynek stoi, uwalnia mniejszą ilość niebezpiecznych gazów do atmosfery w trakcie jego eksploatacji. Ponadto, budując jeden metr sześcienny drewnianej konstrukcji, można zmniejszyć emisję CO2 nawet o jedną tonę.

Drewno posiada naturalne właściwości termoizolacyjne

Dzięki swojej niezwykłej budowie, drewno posiada naturalne właściwości termoizolacyjne. Ciepło w drewnianym domu jest tak łatwo utrzymywane za sprawą pustej przestrzeni drewna, wypełnionej pęcherzykami powietrza. Nie jest tajemnicą, że drewno to niezastąpiony izolator, dzięki któremu wewnątrz budynku jest przyjemnie ciepło, nawet przy najmroźniejszych temperaturach. To natomiast pozwala zaoszczędzić energię elektryczną, potrzebną do ogrzania pomieszczenia.
Drewno wpływa korzystnie na zdrowie człowieka
Drewno ma nadzwyczajnie korzystny wpływ na zdrowie człowieka – zarówno to fizyczne, jak i psychiczne. Przede wszystkim, dużą zaletą tego materiału jest to, że posiada zdolność wymiany pary wodnej z otoczeniem, co doskonale wpływa na utrzymanie przyjemnego mikroklimatu w budynku. Jakość powietrza w drewnianym domu jest znacznie korzystniejsza, ponieważ drewno zapobiega gromadzeniu się alergenów. Ponadto, w znaczny sposób poprawia zdrowie psychiczne – obniża poziom stresu, ciśnienie krwi oraz poprawia ogólny stan emocjonalny.
Drewno jest najbardziej ekologicznym materiałem budowlanym

W obecnych czasach drewno jest szczególnie ważne, ponieważ jest produktem naturalnym i przyjaznym dla środowiska. Tym bardziej jest to doceniane, ponieważ ten naturalny surowiec to jedyny ekologiczny materiał budowlany. Drewniane domy są wytwarzane w naturalny sposób – po ścięciu drzewa – a nie w procesie produkcji. Ponadto, drewno jest odnawialnym zasobem, który łatwo jest odzyskać poprzez zasadzenie drzewa, co oznacza, że będzie dostarczać swoich zalet w nieskończoność. Drewno jest również ekologiczne, ponieważ idealnie nadaje się do recyklingu i biodegradacji, a jego odpady mogą być ponownie wykorzystane.

Tak naprawdę, zalet drewna jest nieskończenie wiele. Ten naturalny surowiec prawdopodobnie jest najbardziej użytecznym, wszechstronnym materiałem na świecie oraz mającym tysiące różnych zastosowań. Dlatego, warto jest budować konstrukcję drewniane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here