Ciekawym pojęciem pojawiającym się często w ostatnim czasie jest streaming. Inna nazwa tego procesu to przesyłanie strumieniowe. Polega to na przesyłaniu multimediów (bardzo często muzyki) umożliwiając ich odtwarzanie „na bieżąco”, dokładnie w chwili, gdy zostały wysłane. Streaming muzyki pozwala uniknąć długich przerw w odtwarzaniu, a także zaoszczędzić miejsce na dysku urządzenia. Nie pobieramy bowiem pliku na stałe do urządzenia. A jedynie na bieżąco odtwarzamy przesyłane dane.

Streaming muzyki

streaming muzykiPrzesyłanie strumieniowe jest obecne w radiach internetowych (jak chociażby Open FM czy NewOnce), oraz w serwisach takich jak Spotify czy Tidal. Streaming muzyki zyskuje coraz większą popularność. Ludzie zamiast pobierać każdą piosenkę osobno i zgrywać na swój telefon czy komputer, zwyczajnie pobierają jedną aplikację. A w niej mają dostęp na bieżąco do wszystkich utworów, jakich mogą chcieć słuchać. Oczywiście, aby nie zapomnieć o swoich ulubionych kawałkach, można w takich aplikacjach tworzyć playlisty i oceniać utwory. Serwisy streamingowe często występują w dwóch opcjach: płatnej oraz darmowej. Dla przykładu Spotify w wersji darmowej umożliwia podstawową funkcjonalność. Ale jeśli chcemy zrezygnować z reklam oraz mieć możliwość dowolnego przewijania i zmieniania kolejności piosenek, musimy już zainwestować w pakiet użytkownika premium.

Telewizja na życzenie

Streaming muzyki jest szczególnie popularny, ale to nie jedyna dziedzina, w której jest wykorzystywany. Popularna staje się również telewizja na życzenie w formie VOD. A więc możemy tu wspomnieć o Ipli, Playerze czy TVP Stream. Nie każdy wie, że nawet YouTube działa na zasadzie przesyłania strumieniowego. Nie pobieramy pliku na dysk, przesłane dane wyświetlają się nam na bieżąco w formie filmu. Kiedy zamkniemy okno przeglądarki dane te nie zostają na stałe w naszym urządzeniu. Streaming wykorzystuje się też w transmisjach na żywo z wydarzeń sportowych. Często jest on wtedy płatny. Z takiego rozwiązania korzystają chociażby organizatorzy gal sportów walki, udostępniając płatny stream dla internautów. Użytkownik płaci odpowiednią kwotę i dostaje link do transmisji, która zostaje uruchomiona tuż przed wydarzeniem. Wtedy może oglądać transmisję w wysokiej jakości z legalnego źródła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here