Często zdarza się, że laptop Apple przegrzewa się, hałasuje i zawiesza się. Jeśli przed tym nie zalałeś laptopa płynami, nie włożyłeś niezgodnych części zamiennych lub w inny sposób nie dokonałeś zmian w oryginalnej konstrukcji – przyczyną jest silne zanieczyszczenie laptopa kurzem i zanieczyszczeniami. Aby rozwiązać problem, trzeba będzie oczyścić MacBooka z kurzu i wymienić starą pastę termiczną pod radiatorami chłodzącymi. W tym artykule dowiemy się, co powoduje uszkodzenie notebooka i jak go wyczyścić w profesjonalnym serwisie.

Objawy zanieczyszczenia MacBooka

Zacznijmy od symptomów usterki, czyli jak zrozumieć, że MacBook wymaga czyszczenia? Rozważ najbardziej oczywiste znaki.

 1. Przegrzewanie MacBooka. Podczas pracy na laptopie możesz zauważyć, że jego obudowa staje się zauważalnie gorąca, a nawet może się nagrzać.
 2. Głośny hałas. Gdy wewnątrz gromadzą się kurz i drobne zanieczyszczenia, system chłodzenia laptopa przestaje radzić sobie ze swoim zadaniem. Pył pokrywa powierzchnię części grubą warstwą, uniemożliwiając skuteczne chłodzenie. W rezultacie chłodzenie laptopa zaczyna działać z dużą prędkością, co prowadzi do zwiększonego hałasu, brzęczenia i wibracji.
 3. Rozłączanie , ponowne uruchamianie Możesz zauważyć, że MacBook zaczyna się rozłączać, zwalniać, a nawet uruchamiać się ponownie. Wskazuje również na silne przegrzanie systemu, a w konsekwencji – naruszenie normalnych procesów pracy.

Przyzwyczajenia użytkownika i stan laptopa

 • Na przykład, jeśli często palisz papierosy przed notebookiem, na powierzchni części może pojawić się żółty osad.
 • Właścicieli zwierząt można rozpoznać po włosach, które nagromadziły się w środku.
 • Jest bardzo prawdopodobne, że jeśli przeprowadzasz remont domu lub często pracujesz w środowisku budowlanym. Wewnątrz będzie znajdował się pył budowlany, okruchy i materiały ścierne.

A jednocześnie, nawet przy ostrożnym użytkowaniu – po kilku latach pasta termiczna na chipach wysycha i wymaga wymiany. Często zdarza się również, że pasta nie jest wystarczająca na początku, lub nie jest stosowana prawidłowo. Niestety, jest to możliwe nawet w fabrykach Apple.

Wysokiej jakości czyszczenie MacBooka w warsztacie

Teraz, gdy rozumiemy podstawowe objawy, przejdźmy do praktyki. Opiszemy proces czyszczenia MacBooka z kurzu z wymianą pasty termicznej w centrum serwisowym Apple idared-serwis.pl – https://idared-serwis.pl/serwis-macbook/ – w Warszawie.

 • Krok 1. Demontaż laptopa. Serwisant demontuje MacBooka, w tym celu zdejmuje dolną pokrywę laptopa, odłącza akumulator, usuwa chłodnicę, chłodnicę, płytę główną.
 • Krok 2. Usuwanie kurzu
  Za pomocą miękkiej szczotki, przenośnego odkurzacza i kompresora kurz i zanieczyszczenia są usuwane z powierzchni części i klawiatury.
 • Krok 3. Nakładanie świeżej pasty termicznej
  Z powierzchni wiórów i grzejników usuwa się warstwę starej, utwardzonej pasty termicznej. Następnie ostrożnie nakładana jest nowa świeża warstwa. W naszym serwisie wykorzystujemy najlepszą na rynku, profesjonalną pastę termoprzewodzącą MX-4.
 • Krok 4. Odwrotny montaż i testowanie
  Po wyczyszczeniu MacBooka montuje się w odwrotnej kolejności. A po zakończeniu montażu sprawdzana jest jego normalna zdolność do pracy i zgodność ze standardową temperaturą pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here