in

Jak działa mikrofon pojemnościowy i jaki wybrać?

Wysokiej jakości mikrofon pojemnościowy powinien wyróżniać się wyrównaną charakterystyką częstotliwości oraz dawać możliwość pracy z różnymi zmiennymi poziomami ciśnienia akustycznego. Jest to niezbędny sprzęt w pracy w studio nagraniowym. Dzięki wysokiej czułości taki mikrofon pozwala na rejestrację dźwięków o różnej głośności. Warto wiedzieć jak dokładniej działa i na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Charakterystyka sprzętu

Podczas gdy mikrofony dynamiczne zawsze były preferowane do występów na żywo na scenie ze względu na ich solidną konstrukcję, tak mikrofon pojemnościowy zdecydowanie lepiej sprawdza się z zamkniętej przestrzeni studio, gdzie wymagane jest doskonała rejestracja dźwięku. Pierwsza kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, szukając wysokiej jakości mikrofonu do nagrań, to charakterystyka częstotliwości oraz tolerancja zmiennego ciśnienia akustycznego. Ze względu na stosunkowo niską masę membrana w tego rodzaju mikrofonie jest w stanie reagować znacznie precyzyjniej niż klasyczny mikrofon dynamiczny. Modele pojemnościowe mają zdecydowanie szersze pasmo przenoszenia oraz zdecydowanie najlepszą reakcję na transjenty, czyli szybkie impulsy energii powstające przykładowo przy uderzeniu w bęben lub szarpnięciu kostką na gitarze. To, co je odróżnia od mikrofonów dynamicznych to fakt, że mają wyższą czułość oraz niższy poziom szumów. Kwestią indywidualną jest sposób wyprofilowania mikrofonu. Obecnie na rynku można spotkać się z szerokim asortymentem, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś idealnie dostosowanego do swoich wymagań i preferencji.

Postaw na doskonałą jakość

Różnego rodzaju mikrofony są nieodłącznym elementem używanym w pracy osób z branży muzycznej. Dotyczy to nie tylko wokalistów, ale także muzyków, realizatorów dźwięku i wielu innych. Modele pojemnościowe doskonale sprawdzają się przede wszystkim w profesjonalnych studiach nagrań i umożliwiają wysokiej jakości rejestrację dźwięków nawet o różnych głośnościach. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na membranę, która może wygłuszać ewentualne szumy. Taki sprzęt umożliwia doskonały zapis dźwięku i sprawdzi się w wielu warunkach. Warto dodać, że takie mikrofony mają niską podatność na zakłócenia radiowe i magnetyczne. Coraz częściej mikrofony pojemnościowe są także wykorzystywane do prowadzenia własnych podcastów w warunkach domowych o wysokiej jakości nagranego dźwięku. Jest to pierwszy krok, aby z amatorskiej pasji przenieść ją na nieco bardziej profesjonalną. Dobrym rozwiązaniem mogą się wtedy okazać modele z dodatkowym portem USB, dzięki czemu łatwiej można podłączyć mikrofon do komputera czy innego urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak połączyć się z routerem?

Jak połączyć się z routerem?

Pakowanie prezentów - jak robi to producent opakowań?

Pakowanie prezentów – jak robi to producent opakowań?