Kuchnia to najistotniejsza część domu – zdecydowanie niejedna osoba podzieli to zdanie. To tutaj przyrządzamy posiłki dla rodziny, pijemy poranną kawę czy wertujemy prasę. Żeby takim pomieszczeniem jednak była należy ją dobrze przemyśleć. Aranżacja kuchni to nie tylko dobór frontów zabudowy kuchennej czy blatu. Przede wszystkim liczy się ergonomia. Mimo to estetyka również jest istotna. To ona odpowiada za to, że nie tylko wygodnie spędzamy tam czas, ale również przyjemnie. To od niej zależy, czy przyjemnie i miło przebywamy w kuchni

W jaki sposób dobierać meble do kuchni?

cena mebli na wymiarPrzede wszystkim należy wiedzieć, że meble do kuchni można zakupić gotowe jako całościowy aneks w formie całościowego zestawu, złożyć z części składowych jakiegoś sieciowego sklepu meblowego lub zlecić zaprojektowanie i zrealizowanie kuchni na wymiar.

Pierwsza opcja sprawdzi się idealnie w przypadku kawalerek przeznaczonych do wynajęcia. Miejsca roboczego jest albowiem niezwykle niewiele, a jakość pozostawia wiele do życzenia. Jedyne co tutaj jest na plus to cena takiej zabudowy kuchennej i szybkość dostawy oraz montażu.

Jeśli myślimy o kuchni prywatnej słuszniejszym rozwiązaniem będzie druga opcja. Mamy możliwość tutaj bardziej operować doborem szafek i kolorów czy rodzajów frontów. To rozwiązanie nadal jednak nie jest bez wad. Musimy wybierać z podanych rozmiarów szafek, często więc zostaje pusta przestrzeń w kuchni. Co w niewielkiej kuchni robi dużą różnicę. Dodatkowo wybór szafek jest ograniczony, dlatego zazwyczaj kończy się na dobieraniu wyposażenia pod szafki, zamiast szafek pod wyposażenie. To powoduje następne komplikacje. Jakość takiej zabudowy meblowej również jest na dość niskim poziomie. Jedyne co może działać na plus to cena. Chociaż i w tym wypadku warto się zastanowić, gdyż producentów mebli na wymiar jest dużo, dlatego może się okazać, że wydająć dodatkowo naprawdę niewiele uzyskamy wymarzoną kuchnię.

Dlaczego więc warto zdecydować się na zabudowę kuchenną na wymiar?

Efektywne wykorzystanie powierzchni w kuchni. Meble kuchenne są perfekcyjnie dopasowane do jej wielkości. Producent mebli na wymiar dopasuje nam ją co do centymetra.
Kontrola nad wielkością i sposobem ustawienia wszystkich elementów. Możliwość wybrania wielkości wszystkich zastosowanych szafek, szuflad czy półek. Istnieje wtedy możliwość wybrania ilości szafek, półek czy szuflad. Jeśli zostanie jakieś miejsce możemy dobrać szafkę typu cargo lub wstawić tam półki.

Zabudowanie urządzeń AGD

Wybierając zabudowę kuchenną na wymiar można bez problemu zabudować cały sprzęt AGD. Nie tylko jak zwykle lodówkę, pralkę czy zmywarkę. Można stworzyć specjalną szafkę z harmonijkowymi drzwiami, w której schowamy ekspres i cały kawowy zestaw. Takich możliwości jest zdecydowanie więcej. Wygląd tych sprzętów często zaburza spójność estetyczną kuchni. Umieszczając je wszystkie w zabudowie kuchennej zyskujemy lekkość, czystość linii i ujmujący minimalizm wnętrza. Poza tym, czym więcej schowanego sprzętu, tym mniej walki z kurzem, który na nich się zbiera.

Wysoka jakość i bezawaryjność

Meble na wymiar cieszą się dobrą sławą. Nie bez powodu. Gdy producent wykonuje nam zabudowę kuchenną na wymiar bierze pod uwagę nie tylko metraż, ale przede wszystkim zastosowanie i funkcjonalność konkretnych szafek czy szuflad. Decyduje się wówczas na przykład o największym dopuszczalnym obciążeniu danej szuflady, od tego później zależą użyte prowadnice, a w efekcie ich trwałość i właśnie bezawaryjność.

Zabudowa kuchenna na wymiar to estetyka na miarę naszych potrzeb. Nie ma znaczenia czy podoba nam się styl industrialny, loftowy, skandynawski, rustykalny czy może jakiś oryginalny i niepowtarzalny, dobrany pod nas. Meble kuchenne na wymiar daje nam możliwości doboru wszystkiego. Dobór frontów i korpusów jest standardowy. Na dodatek jednak możemy decydować się na szerszy blat, co pozwala nam uzyskać głębszą powierzchnię użytkową. Możemy takie meble do kuchni dobrać perfekcyjnie pod kolor mieszkania, drzwi, podłogi, czego tylko się zapragnie. Można uzyskać spójność całego domu czy mieszkania.

Z jakich materiałów meble kuchenne?

Pod uwagę brane są nie tylko kolory, ale i materiał. Można wybrać meble kuchenne z drewna, lub z tańszej płyty MDF. Decyduje się o wykończeniu: w połysku czy w macie. Wybiera się materiał blatu kuchennego. Marmur, granit, ewentualnie drewno lub płyta MDF. W kuchniach w stylu rystykalnym na wymiar blat wykonuje się najczęściej z małych płytek ceramicznych.
I na koniec -meble kuchenne na wymiar to możliwość stworzenia autorskiej, niepowtarzalnej kuchni.

Cena kuchni na wymiar – od czego zależy?

Na koszt kuchni na wymiar wpływa kilka czynników, jak jakość materiałów, z których wykonane są korpusy, fronty czy blaty. Znaczenie ma także rodzaj pokrycia powierzchni. Aby kuchnia służyła nam przez lata, warto postawić na wytrzymałe materiały. Przede wszystkim nie warto oszczędzać na mechanizmach kuchennych, takich jak prowadnice czy zawiasy. Blat roboczy jest najbardziej eksploatowaną częścią mebli kuchennych, tu też warto postawić na jakość. W dalszej kolejności liczą się korpusy – to one dźwigają cały ciężar mebli kuchennych. Na samym końcu są zaś fronty. Wiadomo, że nie warto decydować się na najtańsze. Nikt nie chce, aby po kilku latach okleina zaczęła odchodzić. To jest jednak ten element, który spokojnie można wybrać ze średniej półki cenowej, bez znacznego ubytku na jakości. To też jest coś co daje nam zabudowa kuchenna na wymiar zamówiona od producenta. Możemy manipulować kosztami. Do nas należy wybór za co chcemy dopłacić więcej, a za co niekoniecznie.

Profesjonalni projektanci wnętrz

Jeśli decyzja padła na meble kuchenne na wymiar, trzeba zacząć od projektu. Po pierwsze pojawia się dygresja czy zlecić czy zrobić samemu. Jeśli mamy zmysł estetyczny i chęć poświęcenia czasu, by przyswoić podstawowe zasady ergonomii, to możemy się sami podjąć takiego projektu. W internecie jest ogrom darmowych aplikacji, które bez problemu przeprowadzą nas przez ten proces. Jednak te proste w większości mają sporo ograniczeń. zlecenie projektu na pewno jest szybsze, a przede wszystkim mamy pewność o profesjonalizmie. Taki projekt jest dokładniejszy, idealnie przedstawia naszą kuchnię. Dobry architekt czy projektant weźmie pod uwagę nie tylko nasze wyobrażenie estetyczne, ale również funkcjonalność czy metodykę meblową. Często może zauważyć rozwiązania, na które laik by nie wpadł.

Kto może zaprojektować Ci kuchnię?

Jeśli zlecić projekt mebli na wymiar to komu? Czym wyróżnia się architekt wnętrz, projektant, a dekorator. To co widać od razu, to cenowa różnica takich usług. Jednak przede wszystkim charakteryzuje je zawartość i zakres. Architekt wnętrz to osoba po studiach, przedstawi nie tylko projekt wizualny, lecz zrobi również projekt wszystkich przyłączy. W zestawie znajdzie się projekt instalacji wodnej, elektrycznej czy gazowej. Projektant najpewniej nie wykona nam rozplanowania instalacji, jednak posiada on równie wielki zakres wiedzy jak chodzi o ergonomię przestrzeni. Dekorator odpowiada tylko za kwestię układu mebli jako zmieszczenia ich oraz za ich estetykę. Najlepiej jest więc zdecydować się przy projekcie mebli kuchennych na wymiar na współpracę z architektem bądź projektantem.

Często producent mebli kuchennych na wymiar proponuje nam usługi swoich ludzi w zakresie projektu. Często wówczas cena takiej usługi jest już wliczona w całościowy koszt. Warto się zorientować jaki charakter wykształcenia ma wówczas taka osoba. Nie ma co się jednak od razu zniechęcać nawet jeśli nie posiada żadnych certyfikatów. Najczęściej są to jednak osoby obyte z tym tematem przez choćby staż swojej pracy.

Zasady aranżacji kuchni

Projektując samemu meble kuchenne na wymiar lub korzystając z wskazówek osób współpracujących z firmą wykonującą zabudowę kuchenną na wymiar warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów.

Jak usytuowana jest kuchnia na tle całego mieszkania?

Biorąc pod uwagę, że planowana jest zabudowa kuchenna na wymiar w domu, który dopiero będziemy stawiać, lub w mieszkaniu, które jest do gruntownej przeróbki włącznie z wszelkimi instalacjami -warto wybrać jej położenie. Biorąc pod uwagę strony świata kuchnię najlepiej ustawić od strony północnej, północno-wschodniej lub północno-zachodniej. Położenie kuchni blisko wejścia do domu, zmniejsza trasę jaką trzeba będzie pokonywać z zakupami. Okno zaś wychodzące na stronę wschodnią sprawi, że przy rannej kawie powita nas słońce.

Rozmiar kuchni

Jeśli kuchnia na wymiar to mała czy duża? Wszystko zależy od tego jak będzie się z niej korzystać. Jeśli obok znajduje się przestronna jadalnia, to sama powierzchnia kuchni nie musi być największa. Co innego gdy w kuchni zamierzamy umieścić stół. Wtedy zjawia się pytanie -jak duży. Czyli jak wielka jest rodzina i ile osób takowa kuchnia musi pomieścić. Pytanie czy dom posiada spiżarnię, a jeśli to mieszkanie czy jest piwnica. Czy kuchnia ma być reprezentacyjnym pomieszczeniem w domu, czy tylko przestrzenią do przygotowywania posiłków.

Kuchnia – strefy robocze

Wyróżnia się 5 stref: strefa zapasów (głównie lodówka), strefa przechowywania (szafki na naczynia), strefa mokra (zlew, zmywarka i kosz na odpady), strefa przygotowywania posiłków (przestrzeń robocza na blacie, ewentualnie wyspa) i strefa gotowania (kuchenka i piekarnik). Zasada ergonomii radzi zachowanie podanej kolejności stref, względem ruchów wskazówek (dla osób praworęcznych): produkty spożywcze -naczynia, drobne AGD -mycie, sprzątanie -gotowanie pieczenie.

Jakie są popularne układy kuchenne?

Warto przyjrzeć się również podstawowym układom kuchennym. Do najpopularniejszych należą: kuchnia jednorzędowa lub dwurzędowa, oraz te w kształcie liter: L, G lub U.

Kilka słów na koniec

Warto więc decydując się na zabudowę meblową na wymiar zwrócić uwagę na wiele aspektów. Jest to co prawda więcej zachodu, ale są to przede wszystkim dużo większe możliwości. Wybór producentów mebli kuchennych jest obecnie bardzo szeroki, spokojnie więc można odnaleźć kogoś kto wykona nam zabudowę kuchenną na wymiar w przystępnej cenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj